Ľudia, na čo stála čakáte?

Autor: Gabriel Gerec | 2.7.2014 o 8:00 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  978x

Každý boží deň sa stretávam s ľuďmi, ktorí nevládzu/nedokážu splácať svoje úvery a pôžičky v bankách, a nebankovkách. Prvá upomienka, druhá upomienka, exekútor, zápis v registry, blok účtu, majetok. Uvedomujeme si vôbec, že z dňa na deň môže človek, alebo celá rodina, prísť kvôli pôžičke 5000€ o strechu nad hlavou?

Nerozumiem jednej veci. Prečo sa stále ľudia spoliehajú na niekoho imaginárneho, kto ani vôbec neexistuje, že im pomôže a len tak z ničoho nič vyrovná všetky dlhy? Alebo sa spoliehajú na štát, na svoju rodinu v slepej dôvere, že ak bude najhoršie, tak im podá pomocnú ruku? Na Slovensku sa čaká až do poslednej chvíle, až dovtedy, keď už je dávno po dvanástej, aby sa začali riešiť problémy. Lenže vtedy už je veľmi neskoro.

Existujú ľudia, ktorí dokážu pomôcť iným ľuďom, ktorí majú problémy, ale musia ich vyhľadať včas. Je to presne to isté, ako s chorobou. Mám príznaky, dobre viem, čo mi je, ale lekára vyhľadám až vtedy, keď sa neviem postaviť z postele. Na vyšetrení mi zistia nejakú chorobu a lekár mi povie: "škoda, že ste neprišli o mesiac skôr, hneď ako ste spozorovali príznaky. Teraz vám už neviem pomôcť". --- Ruku na srdce. Koľkí pacienti by vrátili čas o mesiac späť a čo by za to dali, ak by to bolo možné? Garantujem, že všetci a dali by za to všetko!

To isté sa deje aj vtedy, ak má človek finančný problém a nedokáže splácať svoje záväzky. O tom, koľko úverov sa spláca, koľko úverov majú rodiny a aký je objem požičaných peňazí, to ani písať nebudem. Ja osobne poznám iba veľmi málo rodín, ktoré úver nemajú. Samozrejme, je pravda, že bez hypotekárneho úveru sa prakticky nedá bývať. Ale množstvo úverov si ľudia zobrali iba preto, že si chceli dopriať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebovali, za peniaze, ktoré nemali aby spravili dojem, alebo sa zapáčili ľuďom, ktorých v skutočnosti ani nemajú radi.

Ak človek vie dopredu, že je šanca, že príde o prácu, lebo jeho podnik vyhlásil prepúšťanie, tak je vysoká pravdepodobnosť, že príde o prácu aj on, aj keď si to nechce pripustiť. To je tá mentalita ľudí na Slovensku: neveríme možným rizikám v živote, až kým sa nestanú. Nepripravujeme sa na možné scenáre, ktoré život prináša a potom sme prekvapení, a nepripravení vlastnou vinou, pasivitou, a naivitou - že nám sa to nemôže stať. Ak ale vieme dopredu, že tu istá šanca nepriaznivého vývoja je, je veľmi dôležité sa na ňu dôkladne pripraviť a včas reagovať. Je to to isté, ako choroba. Ak o nej dám lekárovi vedieť včas, pomôže mi - ak nie, nepomôže mi už nikto.

Malá rada na záver: verte, či neverte, hocikto sa môže dostať do finančných problémov, z dňa na deň. Pôžičky sa berú aj na 30 rokov, ale kto vie, čo bude len o rok, či dva? Nikto! Preto - dbajte na seba a svoju rodinu, nečakajte, kým bude neskoro a exekútor vám bude klopať na dvere. Problémom je ľahšie predchádzať, ako ich riešiť v pokročilom štádiu. Pokiaľ máte príjem, znížte si svoje náklady, ako to len ide. Ak ho už mať nebudete, nepomôže vám nikto. To je presne ten prípad ľudí, ktorí by dali všetko za to, aby mohli vrátiť čas o mesiac naspäť, pokiaľ ešte príjem mali, aby si znížili výdavky a nemuseli sa báť, čo budú zajtra jesť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?